ZPĚT

Dalšího front-end developera nehledejte.

Never let your guard down by thinking you’re fucking good enough. Don’t fucking lie to yourself. Think about all the fucking possibilities. Intuition is fucking important. To surpass others is fucking tough, if you only do as you are told you don’t have it in you to succeed. Don’t get hung up on things that don’t fucking work. You won’t get good at anything by doing it a lot fucking aimlessly. Creativity is a fucking work-ethic. Your rapidograph pens are fucking dried up, the x-acto blades in your bag are rusty, and your mind is dull. Stop clicking your mouse, get messy, go back to the basics and make something fucking original. If you’re not being fucking honest with yourself how could you ever hope to communicate something meaningful to someone else? Someday is not a fucking day of the week. This design is fucking brilliant. Why are you fucking reading all of this? Get back to work. Can we all just agree as the greater design community to stop fucking talking about Comic Sans altogether? It’s getting fucking old. You need to sit down and sketch more fucking ideas because stalking your ex on facebook isn’t going to get.

Francisextet: Front-end reseni

COLL NAME

Seznámení se s projektem

Francisextet - jedno z mnoha zadání od firmy UNIPEX s.r.o., mého dlouhodobého obchodního partnera. Úkolem bylo vytvořit šalbony a front-end, nikoliv grafickou podobu nebo back-end, ty zabezpečil UNIPEX. A tak webové stránky vznikali v létě roku 2017, kdy jsem už s větším množstvím zkušeností, nadšením a vděčností vytvářel web, pro tento dechový kvintet.

COLL NAME

Zkušenosti z projektu

Práce byla zaměřená výhradně na front-end, pracoval jsem tedy s jasným zadáním a poklady které bylo potřeba převést do fungující podoby tak, aby byl klient spokojený. Převést je tak, aby respektovali grafiký návrh, zadání ale také zásady UX/UI a web byl ve výsledku přehledný a použitelný. Což se dle slov Unipexu povedlo :-)

POKRAČUJTE NA DALŠÍ PROJEKT:

Moderní směnárna